24 лютого 2022 року о 4-й ранку РФ почала бомбити Україну

Музей "Подпольно-партизанское движение на Николаевщине в годы Великой Отчественной войны. 1941-1944 гг."

Музей "Подпольно-партизанское движение на Николаевщине в годы Великой Отчественной войны. 1941-1944 гг." Филиал Николаевского областного краеведческого музея.

Телефоны: (0512)37-65-03

Адрес: г. Николаев, ул.Лягина, 5. Музей на карте Google. 

График работы:

посещение экспозиций: с 8:30 до 16:00

касса: с 8:30 до 16:00

Стоимость:

- основная экспозиция:

детский - 10 грн.

взрослый - 15 грн.

Экскурсионное обслуживание (от 15 до 30 чел): 15-20 грн.

Для ветеранов войны (участников ВОВ, участников боевых действий), инвалидов всех категорий, ликвидаторов аварии на ЧАЭС 1-й категории детей до 5 лет, воспитанников детских домов семейного типа бесплатно.

Электронная почта:

Сайт:

МУЗЕЙ ВІЙНИ НАРОДНОЇ

Музей «Підпільно-партизанський рух на Миколаївщині в роки Великої Вітчизняної війни. 1941-1944 рр.» гостинно відкрив свої двері для відвідувачів 29 квітня 1975 року. Старовинний будинок кінця XIX ст., у якому розташовано музей, є пам’яткою історії та архітектури.

Меморіальна дошка, встановлена на фасаді будинку, свідчить про те, що у 1941-1943 роках тут проживав видатний розвідник Герой Радянського Союзу В.О. Лягін. Експозиція музею розміщена в одній залі і розкриває основні періоди Великої Вітчизняної війни на Миколаївщині у 1941-1944 роках.

Призовні повістки з військкомату, військові квитки, поштові картки з фронту, довідки про поранення, військове спорядження та зброя, карта оборони області свідчать про мужність і героїзм наших земляків у боях на кордоні, розповідають про формування в Миколаєві з перших місяців війни народних ополченських дивізій, показують стійкість і мужність воїнів 18-ї та 9-ї армій Південного фронту під командуванням генералів А.К. Смирнова і Я.П. Черевиченка, які тримали оборону до 17 серпня 1941 року. Жорстокий окупаційний режим, злочини фашистів проти мирних жителів на території області відображає колекція наказів, оголошень, розпоряджень, газет німецької окупаційної влади та місцевих органів самоврядування за 1941-1944 роки, трофейні німецькі фотографії, документи та речі миколаївців - в’язнів фашистських концтаборів Освенцим, Майданек, Бухенвальд, Штукенброк, Равенсбрюк, робочі картки, листи та фотографії з німецької неволі мешканців області - «остарбайтерів», опитувальні листи репатріантів, матеріали про знищення єврейського населення області.

Особливий інтерес у відвідувачів викликає діорама «Концтабір для радянських військовополонених в Миколаєві «Шталаг-364». 1941-1944 рр.» (художник С. Гандзюк).

Основна частина експозиції розкриває антифашистський рух у краї. В період гітлерівської окупації на території області діяло 110 підпільних груп та організацій і 2 партизанських загони. Особливе місце займають матеріали про діяльність диверсійно-розвідувальної групи під керівництвом Героя Радянського Союзу В.О. Лягіна (Корнєва). Живий образ розвідника відвідувачі мають змогу побачити в унікальних кадрах довоєнної кінохроніки, які демонструються під час екскурсії. Трофейні німецькі фотографії зафіксували диверсії групи на військовому аеродромі за Інгульським мостом у березні 1942 року та в морському порту в листопаді 1942 року.

Інтерес у дитячої аудиторії викликають скрипка та риболовні снасті, що належали юним підпільникам Шурі Коберу та Віті Хоменку. Хлопці були активними учасниками розвідувальної групи В.І. Андреєва, який прибув у Миколаїв за розпорядженням Генерального штабу Червоної Армії у 1942 році. Карта-схема дає змогу прослідкувати тисячокілометровий шлях юних зв’язкових по ворожих тилах до лінії фронту для передачі важливого донесення, що було сховане в бамбукову паличку.

Яскравою сторінкою історії підпільно-партизанського руху на Миколаївщині є діяльність молодіжної підпільної організації «Партизанська іскра» села Кримка Первомайського району. Дитячі фотографії, табелі успішності, атестати, особисті щоденники, одяг та інші речі «іскрівців» дають уявлення про шкільне життя та уподобання юних підпільників. Присяга та статут організації, листівки, звернення до населення, кулеметна стрічка – розкривають діяльність «Партизанської іскри». Про подвиг молоді Кримки свідчать їх нагороди та Грамоти Героїв Радянського Союзу керівників підпільної організації В.С. Моргуненка, П.К. Гречаного, Д.Г. Дяченко.

Через документи, фотографії, зброю, військове обмундирування та спорядження висвітлюються наступальні бої 1944 року, в результаті яких були визволені Миколаївська область і Україна.

У центрі зали демонструється унікальна колекція стрілецької зброї періоду Другої світової війни, яка складає основу виставкової експозиції «Зброя Перемоги».

В музеї експонуються тематичні реліквійні виставки: «Війна», «В.О. Лягін. Людина з легенди», «Війна і діти», «Зброя Перемоги», «Бойова техніка Другої світової війни».

Учнівській та студентській аудиторії пропонується програма героїко-патріотичного виховання «Велика Вітчизняна - мовою кінохроніки», яка передбачає кіноекскурсії з демонстрацією унікальної воєнної хроніки. У музеї проводяться Уроки Пам’яті, зустрічі з ветеранами-фронтовиками, учасниками миколаївського підпілля, презентації нових видань з воєнної історії краю, тематичні семінари, тренінги для учнів-екскурсоводів шкільних музеїв, формуються виставки дитячої творчості на миротворчі теми.

Для відвідувачів молодших класів розроблена театралізована програма «Музей - це цікаво» з метою прищеплення дітям інтерес до вивчення історії своєї держави, рідного краю, в тому числі період минулої війни, виховання поваги до ветеранів Великої Вітчизняне війни.

Напередодні святкування пам’ятної дати - 65-річчя Великої перемоги - у музеї діють культурно-просвітницький проект: акція Пам’яті «Щоб знали і пам’ятали»; проекти пам’ятних заходів: «Увічнення Героїв, які здійснили подвиг у роки Великої Вітчизняної війни на Миколаївщині. 1941-1944 рр.» і «Золота колекція кінохроніки»; авторські видавничі проекти з історії підпільно-партизанського руху та інші.

З 2008 року музей став активним учасником Міжнародного наукового проекту «Інтерв’ю з очевидцями» Американського меморіального музею Голокосту, який збирає, вивчає та документує свідчення людей, що стали свідками злочинів нацистів проти мирного населення на території Європи. Створено 17 відеофільмів за спогадами свідків про злочини гітлерівських загарбників у Миколаєві, Первомайську, Вознесенську, в Доманівському, Веселинівському, Баштанському, Снігурівському районах Миколаївської області. Відеоінтерв’ю широко використовуються в музейних програмах з навчально-виховною метою.

Музей підпільно-партизанського руху - переможець Всеукраїнського музейного фестивалю «Музей третього тисячоліття» (2005) та міжнародних конкурсів і педагогічних семінарів за програмами Міністерства освіти і науки України (2007-2010).

Музей став обласним культурно-просвітницьким центром з історії Великої Вітчизняної війни. Проводить значну роботу щодо відродження моральних основ суспільства по відношенню до загиблих захисників Вітчизни та ветеранів війни, виховання гордості за подвиг українського народу в битві з фашизмом, встановлення тісного зв’язку між старшим поколінням та нащадками для збереження Пам’яті.

Поделиться:

"Городянин року"-2017

"Николаевский БазарЪ" в спецномінації "Літопис Миколаєва" Горожанин года

Нове у фотогалереї


Ігор Гаврилов вийшов із колу живих. Ми втратили близького друга, а Миколаїв - найкращого історика та генеолога. В історії міста не було таких людей і, мабуть, не буде.
Спасибо за многолетнюю Дружбу, Игорь... Усі статті Ігоря на нашому сайті

Николаевский БазарЪ на twitter